خانه / آموزش ها / آموزش وردپرس / آموزش مگا منو در فهرست وردپرس
مگا منو وردپرس
مگا منو وردپرس

آموزش مگا منو در فهرست وردپرس

آموزش مگا منو در فهرست وردپرس

در این بخش از آموزش ها قصد دارم تا نحوه تنظیم مگا منو در فهرست وردپرس رو بهتون توضیح بدم البته برخی قالب های وردپرس که این قابلیت رو دارن برای همه قالب ها این امکان وجود نداره , امرزه در بیشتر پوسته های وردپرس حرفه ای طراحان میان قابلیتی رو به تم اضافه می کنن که به جز حالت پیش فرض منو که می تونه حالت کشویی با استایل خاصی باشه بتونن منوهای زیبا با عرض بیشتر در چند ستون امکان قرار دادن تصویر زمینه و حتی تصویر در منو را داشته باشه به این حالت مگا منو گفته میشه.

مگا منو قابلیت خوبی هست برای سایت هایی که موضوعات بسیاری تو سایتشون وجود داره که طرح مگا منو میاد به مدیر سایت اجازه میده که بتونه یک زیر منو عریض ایجاد کنه و به فرض در یک زیر منو چندین موضوع رو به صورت چند ستون با دیگر زیر مجموعه هاش به نمایش بزاره.

مگا منو ها امروزه در اکثر قالب های حرفه ای وجود دارن که اکثر نحوه کار کردن و چیدمانشون شبیه به هم هست در این آموزش با مثال یکی از قالب های موجود در بخش قالب های ویژه سایت آموزش جلو میریم , قبلا در رابطه با ساخت منو و تنظیم فهرست ها در وردپرس صحبت کردیم که حالت پیش فرض رو دنبال نمی کنه و قابلیت زیر منو یا کشویی و چیدمان ساده ای رو میشه به بخشی که قالبمون پشتیبانی می کنه منو رو نمایش بدیم ساخت و تعریف منو دلخواه در وردپرس هم اموزشی هست که قبلا برای کدنویسی بخش منو ارائه دادیم.

خوب بریم سراغ مگا منو ( Mega Menu ) این تصاویر استفاده شده از محیط قالب وردپرس انفولد گرفته شده , خوب ابتدا در قسمت مدیریت وردپرس گزینه نمایش » فهرست رو بزنید در اینجا ابتدا به همون روش ساده میشه منو هایی که نمی خوایم حالت mega menu داشته باشه رو ایجاد می کنیم که کار خاصی لازم نداره. اما برای مگا منو به تصویر زیر دقت کنید.

مگا منو وردپرس

در تصویر بالا همون طور که می بینید اومدیم یک منو مادر تعریف کردیم به نام مگا منو برای مگا منو 4 زیر مجموعه در نظر گرفتیم ( ستون 1 تا 4 ) و برای هر ستون 4 زیر مجموعه دیگه در نظر گرفتیم خوب تا اینجای کار فقط چیدمان رو در ست کردیم وقتی قالب دارای امکان مگا منو باشه در همین قسمت گزینه ای  خواهد داشت تا بتونیم مشخص کنیم که این منویی که با این چیدمان درست کردیم به صورت mega menu نمایش داده بشه. برای این کار باید بریم سراغ منو مادر یعنی مگا منوی بالایی در سمت چپش یک فلش رو به پایین داریم روی اون کلیک کنید تا جزئیات مربوط به اون منو باز بشه در این قسمت نشخص خواهد شد که حالت مگا منو شما چه امکانات و قابلیت هایی داره. تصویر زیر رو ببینید.

همون طور که در تصویر بالا مشخص شده این قالب دارای گزینه ای به نام use as mega menu که ممکنه این گزینه در انواع قالب ها نام متفاوتی داشته باشه و حتی محیطش هم متفاوت باشه اما خوب به همین صورت فعال میشن , در بالا چیدمان شد مگا منو / 4 زیر منو ستون های 1 تا 4 / و هر دوم دوباره 4 زیر منوی دیگه که این تعداد می تونه دلخواه باشه. اگه تیک گزینه مربوط به use as mega menu رو نزنیم به حالت معمولی تو سایت نمایش داده میشه اما با تیک زدن این گزینه به قالب میگیم بیا این طرح رو به صورت مگا منو نمایش بده و در پایان کار فهرست رو ذخیره می کنیم به این صورت ما منو رو با موفقیت در وردپرس ایجاد کردیم و تصویر نهایی به شکل زیر میشه.

مگا منو در فهرست وردپرس

توجه داشته باشید در بالا هم اشاره کردم این حالت می تونه برای انواع قالب ها متفاوت باشه اما ما در این اموزش روشی رو گفتیم که اکثرا به این صورت هست و نکته بسیار مهم فقط چیدمانش هست که باید به صورت تصویری که در بالا قرار دادیم باشه بعدش هم اگه گزینه خاصی برای فعال کردن مگا منو داره رو میزنید تا فعال بشه و کار تمومه قالب میاد این منو ایجاد شده را به صورت عرض بزرگ و در چهار ستون نمایش میده.

خوب گفتیم که چیدمان برای همه قالب ها یکی هست این برای حالتی هست که طراح قالب بیاد این امکان رو داخل قالب وردپرس کدنویسی کنه و با کدهای css این قابلیت رو به پوسته طراحی شدش اضافه کنه , اما برخی طراحان هستن که میان از افزونه خاصی برای قابلیت mega menu در طرحشون استفاده می کنن مثل قالب وردپرس بلاسزوک که به این صورت هست.

در این قالب فروشگاهی که در بخش ویژه قالب ها قرار گرفته برای ایجاد مگا منو ابتدا چیدمان رو مشخص می کنیم به صورتی که در بالا گفته شد بعد دیگه گزینه خاصی برای فعال کردن مگا منو نداره باید بریم به قسمت ابزارک ها و ابزارک مربوط به منو را پیدا کرده و در ابزارک مشخص شده براش قرار بدیم همین به این صورت هم میشه در این قالب مگا منو را فعال کرد.

اکثر قالب هایی که در بخش قالب های حرفه ای وردپرس منتشر شده دارای قابلیت مگا منو می باشند.

مطالب مرتبط:

ساخت فهرست و تنظیم منوها در وردپرس

نحوه قرار دادن برگه دلخواه به عنوان صفحه اصلی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *